Boom na Śląsk – Kłodzko

Kłodzko to prawdziwa perła województwa dolnośląskiego, zarówno pod kątem historycznym, jak i turystycznym. Miasto leży w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, zdobionej przez rzekę Nysę Kłodzką. Ma w swoim herbie białego lwa z koroną na głowie, który jest umieszczony na czerwonym tle. Lew ten ma podwójny ogon. Pochodzenie herbu jest czeskie – jest to pamiątka po dynastii królów czeskich Przemyślidów. Z herbem wiąże się kilka legend. Jedna z nich mówi, że herb był darem dla mieszkańców za ich wierność od króla Przemysła Ottokara II [https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82_Ottokar_II]. W wyniku pośpiechu nadworny malarz nie namalował lwu ogona, co w późniejszym czasie zostało wynagrodzone z nawiązką w postaci ogona podwójnego.

Jedno z najstarszych miast w Polsce
Kłodzko było na trasie sławetnego bursztynowego szlaku, który prowadził z Imperium Romanum do Sambii. Szlak ten był bardzo popularny od I do VI wieku n.e. Tymczasem mówi się o Kłodzku dopiero od X wieku, kiedy to zmarł Sławnik, władca państwa libickiego, co zostało odnotowane w kronikach Kosmasa. Z pewnością gród należał wówczas do tego państwa. Ciekawostką jest, że Sławnik był ojcem Świętego Wojciecha, misjonarza i męczennika. Kłodzko przez kilka wieków było pod panowaniem czeskich władców.

Miasto ma wiele zabytków, z których jest dumne – oczywiście nie jest to w 100% miasto średniowieczne, jednakże dominuje w nim klimat czasów zamierzchłych. Czeskie wpływy wyraźnie można poczuć na XIV-wiecznym moście Świętego Jana nad rzeką Młynówką, który przypomina Most Karola w Pradze. W cudowny sposób przetrwał on wszelkie zawieruchy dziejowe, przy czym wieść niesie, że to za sprawą jajek zmieszanych z zaprawą. Będąc w Kłodzku, nie można ominąć Rynku, na którym główną architektoniczną gwiazdą jest ratusz w stylu neorenesansowym, który był tyle razy przebudowywany, że nie pamięta swojej pierwotnej formy. Zmiany w jego wyglądzie zakończyły się w XIX wieku. Dla miasta ogromne znaczenie ma Twierdza Kłodzka, która znajduje się na Górze Fortecznej. Twierdza ta powstawała od XVI do XVIII wieku. Podczas II wojny światowej przechowywano tu jeńców wojennych, a także produkowano akcesoria do łodzi podwodnych (typu U-boot).

Niezwykła baza noclegowa
Noclegi w Kłodzku [] z pewnością będą atrakcyjną propozycją dla amatorów historii, a także dla wszelakiego typu odkrywców, których wyobraźnia już widzi to, co nie zostało jeszcze odkryte i jest niedopowiedziane. Z pewnością Kłodzko to jedna wielka strefa historycznych tajemnic, która spędza sen z powiek pasjonatom przeszłości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>