Historia a teraźniejszość – Rusinowo

Rusinowo to wciąż – a może i na szczęście – nieodkryta nadbałtycka perełka. Wieś ta ma charakter typowo letniskowy. Znajduje się na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w powiecie słowińskim oraz w gminie Postomino. Sąsiaduje z Ustką i z Darłowem. Osada ma bardzo kameralny klimat – tutaj można wypocząć z dala od hałaśliwych modnych kurortów, które podczas sezonu wakacyjnego są wręcz oblegane przez wczasowiczów. W razie potrzeby w każdej chwili można uciec z tej sielanki do sąsiednich miasteczek, które dysponują różnorodnymi atrakcjami. Noclegi w Rusinowie kuszą korzystną ceną, a sama baza noclegowa ma to do siebie, że jest przychylna klientom.

Nie ma żadnych informacji o tym, czy istniało tutaj wczesne osadnictwo (chodzi o czasy przed naszą erą). Wioska została założona w XIII wieku przez przedstawiciela rodu von Rutze i bazowała na osadnikach z Dolnej Saksonii i Nadrenii. Osadnicy podbudowali świątynię, o której nic nie wiadomo, prócz tego, co wynika z zapisku w sprawie zmiany księdza proboszcza: „Tego dnia z polecenia Księcia Pana Bogusława dla kościoła wsi Rusinowo, wolnego wskutek rezygnacji proboszcza Mathie Simonisa został instytuowany Andreas Danckqwardt, płacąc jednego florena”. W XIX wieku na miejscu dawnego obiektu sakralnego, z inicjatywy sołtysa Martina Schüttpelza, przystąpiono do budowy kościoła z czerwonej cegły, który poniekąd miał świadczyć o zamożności mieszkańców wsi. Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest wizytówką Rusinowa, a jego wieża dumnie obserwuje całą okolicę. Świątynia jest jedynym zabytkiem we wsi. Dla poszukiwaczy skarbów ciekawostką będzie informacja, że wyposażenie ze starego budynku zostało zakopane w tajemniczym miejscu – może chodzić o drewniane figury Adama i Ewy oraz o ozdoby natury sakralnej.

Od centrum Rusinowa do plaży jest około 2 km, z czego 1 km to pas lasów sosnowych – taki spacer, z powodu olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa iglaste, służy oczyszczaniu dróg oddechowych z wszelkiego rodzaju „miejskich zanieczyszczeń”. Nie jest to jakaś ogromna odległość do pokonania – ostatnimi czasy wioska coraz bardziej zbliża się ku plaży. Riwiera jest bardzo przestronna, turystów nie ma wielu, więc relaks w takim miejscu ma wysoce jakościowy charakter.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>