Świnoujście jako uzdrowisko

Świnoujście to na polskiej mapie, to jedna z najpopularniejszych turystycznych miejscowości, która rocznie przyciąga setki tysięcy turystów nie tylko z Polski. Kilometry plaż, ciepłe morze, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz bogata baza noclegowa to atuty, które sprawiają, że miasto jest popularnym kurortem nad Bałtykiem.

Warto jednak pamiętać, że to miasto położone nad Zalewem Szczecińskim, u ujścia Świny ma charakterystyczny mikroklimat, a na terenie miasta występują źródła leczniczej solanki. Dlatego od końca XIX wieku miasto jest znane jako uzdrowisko. Do Świnoujścia przyjeżdżają pacjenci skarżący się miedzy innymi na problemy endokrynologiczne, kardiologiczne, skórne, a także z dysfunkcjami układu oddechowego, układu ruchu. Działalność uzdrowiskowa skupiona jest w dzielnicy nadmorskiej, gdzie swoją siedzibę ma większość ośrodków sanatoryjnych.

W skąd kompleksu sanatoryjnego Świnoujścia wchodzą 2 szpitale uzdrowiskowe, 11 sanatoriów oraz po jednym zakładzie przyrodoleczniczym i przychodni uzdrowiskowej. Uzdrowiskowy charakter miasta zapewniło odkrycie złóż borowinowych. Ten rodzaj torfu, umożliwia stosowanie zabiegów okładania, zawijania i kąpieli. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ma właściwości ściągające. Borowinę wykorzystuje się do podgrzewania ciała nawet do temperatury 45 °C. Stosuje się ją do leczenia schorzeń reumatologicznych, ginekologicznych oraz w przypadku chorób niektórych narządów wewnętrznych. Poza Świnoujściem ponad 30 innych uzdrowisk w Polsce oferuje zabiegi z wykorzystaniem produktów z borowiny.

Świnoujście posiada także złoża wód leczniczych, zwłaszcza jodkowej oraz chlorkowo-sodowej. Wody termalne są używane w leczeniu chorób układu oddechowego, wad narządów ruchu, schorzeń reumatologicznych oraz chorób obwodowego układu nerwowego. W mieście funkcjonują dwa ujęcia wody „Jantar” oraz „Teresa”.

Świnoujście jest doskonałym celem wakacyjnych wyjazdów. Przyjeżdżając do miasta 44 wysp można zarazem odpocząć i podreperować zdrowie. Podczas sezonu miasto tętni życiem, organizowane są tematyczne imprezy, koncerty, imprezy plenerowe. Decydując się na urlop w Świnoujściu zwłaszcza w sierpniu trzeba wcześniej zadbać o noclegi. Miejscowość w drugim tygodniu jest organizatorem kilku wielkich imprez żeglarskich, które przyciągają wielu gości z całego świata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>