Wadowice – miasto, w którym urodził się Jan Paweł II

Chyba w Polsce nie znajdziemy takiej osoby, która nie słyszałaby o takim miejscu, jakim są Wadowice. Oczywiście tak ogromną popularność zawdzięczają jednej z największych postaci nowożytnego świata – Karolowi Wojtyle, czyli papieżowi, który najwyższe kapłańskie stanowisko zajmował kilkadziesiąt lat. Urodził się on w tym miasteczku, spędził całe swoje dzieciństwo i z ogromną chęcią tu wracał.

Każdy słyszał opowieści Ojca Świętego o tym, jak po lekcjach z przyjaciółmi chodził na kremówki, które stały się bardzo popularne i w Wadowicach znajdziemy wiele cukierni sprzedających tak zwane „papieskie kremówki”. Miejscowość sama w sobie jest niewielka i dopóki nie wybrano Karola Wojtyły na papieża była nieznana. Teraz jest to znany ośrodek turystyczny, jak i miejsce wielu pielgrzymek wiernych z całego świata, którzy modlą się do Ojca Świętego Jana Pawła II w jego rodzinnym domu, który dziś funkcjonuje jako muzeum. Dzięki takiemu rozwojowi miasta również rozbudowano rynek, zadbano o jego wygląd, odnowienie zabytków i położenie nowej płyty, dzięki czemu dzisiaj jest to połączenie nowoczesności z klasycznymi zabytkami, a samo miasto prezentuje się znakomicie.
Jeśli zawitacie do Wadowic i Małopolski, to warto wybrać się przy okazji do zabytkowego Krościenka nad Dunajcem (http://www.art-sfera.pl/zabytkowe-kroscienko-nad-dunajcem-802/).

W samym centrum rynku na placu Jana Pawła II znajduje się bazylika pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Marii Panny (http://www.wadowicejp2.pl/), a w środku znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Warto dodać, że jest to świątynia, w której Karol Wojtyła przyjmował chrzest w roku 1920. Rok po śmierci papieża postawiono przy bazylice jego pomnik. Również na rynku, gdzie mieszkał Wojtyła, znajduje się muzeum pod nazwą „Dom Rodzinny Ojca Świętego”. Takie miejsce po prostu musiało tu powstać, ponieważ wielu pielgrzymów z całego świata przyjeżdżało do Wadowic i pierwszym pytaniem było: „a gdzie mieszkał Ojciec Święty?”. W domu możemy zobaczyć wiele przedmiotów należących do Wojtyły oraz to jak po prostu mieszkał. Zewnętrzna strona kamienicy jest pięknie odrestaurowana, jednak trzypokojowe mieszkanie wewnątrz przypomina miejsce, w którym mieszkała cała rodzina papieża Polaka.

Miejscowość stanowi raczej pomysł na spędzenie jednego dnia i nie rozpieszcza nas tu baza noclegowa. Wadowice posiadają pojedyncze miejsca noclegowe (), oczywiście spokojnie z wyprzedzeniem można dokonać rezerwacji, jednak w sezonie letnim jadąc w ciemno nie ma co liczyć na znalezienie miejsca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>